Tarnowskie Camino

📣 ZAPRASZAMY NA 4. ETAP RODZINNEGO PIELGRZYMOWANIA:

🧑‍🧑‍🧒‍🧒

BRZESKO – BOCHNIA (16 KM)

31.08.2024 (sobota)

🏞️Informacje o trasie: https://camino.net.pl/droga-w-polsce/via-regia/viaregia-etap-15/

⛪️Msza Święta na rozpoczęcie naszego pielgrzymowania, odbędzie się w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Brzesku o godz. 8:00

🚌 ZAPISY NA AUTOBUS

Jest możliwość zapisać się na autobus który zabierze nas z Tarnowa (plac Kapłanówka) do Brzeska oraz z Bochni do Tarnowa.

By się zapisać należy wypełnić formularz:

https://forms.gle/8JqhTumWLtuRppTa6

– zapisy do środy 28 sierpnia

Koszt: 25 PLN

🚸 Serdecznie zapraszamy, szczególnie całe rodziny wraz z dziećmi.

👕👚KOSZULKI „Tarnowskie Camino”

Zgodnie z zapowiedziami można nabyć koszulki naszego pielgrzymowania pod linkiem:

https://forms.gle/naxfVidJaXPCNniZ9

Buen Camino!

… i do zobaczenia na szlaku 👋


RELACJA Z 3. ETAPU TARNOWSKIEGO CAMINO

RODZINNE PIELGRZYMOWANIE Drogą św. Jakuba🧑‍🧑‍🧒‍🧒
W sobotę 27. lipca odbył się 3. etap „TARNOWSKIEGO CAMINO” 👍➡️
Wczesnym rankiem rozpoczęliśmy nasze pielgrzymowanie od Mszy świętej w Grocie Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Przed Eucharystią przywitał nas Ksiądz Kustosz Józef Golonka, który opowiedział nam historię tego miejsca. Bardzo mu dziękujemy za gościnę.
Po Mszy dziewięciu pielgrzymów, którzy dołączyli po raz pierwszy, otrzymało paszporty pielgrzyma i zyskali pierwsze pieczątki.
Nasza trasa rozpoczęła się od wymagającego podejścia na Bocheniec, z którego rozlega się piękny widok na całą okolicę.
Tam w trakcie przygotowania do odpustu ku czci św. Anny spotkaliśmy księdza Proboszcza, a naszego byłego wikariusza ks. Józefa Mirka. Po krótkiej choć stromej leśnej drodze dotarliśmy do kościoła w Okocimiu, skąd już było bardzo blisko do celu naszego etapu – Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Brzesku.
Zostaliśmy przywitani przez Duchowego Opiekuna Rodzinnego Pielgrzymowania w Brzesku – Ks. Marcina Natonka, który opowiedział nam historię sanktuarium. Następnie zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przez Bractwo św. Jakuba w Brzesku, gdzie mogliśmy wspólnie porozmawiać i podzielić się wrażeniami z pielgrzymiego szlaku 🤝👥
Bardzo dziękujemy za wszelkie dobro! 🙏
Serdecznie się cieszymy, że na kolejny etap wyruszyli z nami Pielgrzymi Jakubowi z Parafii Przyszowa 🤩🤝
Więcej informacji o naszym pielgrzymowaniu 👇
👕👚KOSZULKI „Tarnowskie Camino”
Zgodnie z zapowiedziami można nabyć koszulki naszego pielgrzymowania pod linkiem:
Zamówienia można składać do 11 sierpnia‼️

ZAPRASZAMY NA 3. ETAP RODZINNEGO PIELGRZYMOWANIA:

PORĄBKA USZEWSKA – BRZESKO (13 KM)

27.07.2024 (sobota)

Informacje o planowanej trasie: https://camino.net.pl/droga-w-polsce/via-regia/viaregia-etap-14/

Msza Święta na rozpoczęcie naszego pielgrzymowania, odbędzie się w Porąbce Uszewskiej (Grota Matki Bożej z Lourdes) o godz. 8:30.

ZAPISY NA AUTOBUS

Jest możliwość zapisać się na autobus który zabierze nas z Tarnowa (plac Kapłanówka) do Porąbki Uszewskiej oraz z Brzeska z powrotem do Tarnowa.

By się zapisać należy wypełnić formularz:

https://forms.gle/LwQVKwy9t64k4rMJ7 – zapisy do czwartku 25 lipca

Koszt: 25 zł

Serdecznie zapraszamy, szczególnie całe rodziny wraz z dziećmi!

Wszelkie informacje o Drodze św. Jakuba, można znaleźć na stronach:

https://camino.net.pl/

Tarnowskie Camino

Buen Camino!

… i do zobaczenia na szlaku 👋


Zobacz przebieg trasy: (MAPA ORAZ TRASA DO POBRANIA)

Via Regia


Tarnowski Gość Niedzielny:

„Znaki Boże jak muszelki” – relacja z I etapu Tarnowskiego Camino


Aleteia.pl o Tarnowskim Camino:

„Poszlibyście na camino, ale Hiszpania jest za daleko? Jest na to rada!”


 Radio Kraków o Tarnowskim Camino:

Tarnowskie Camino rozpoczyna się już w sobotę


Zobacz audycję w RDN:

Rusza Tarnowskie Camino


Drodzy parafianie i goście!

W 2020 roku przeżywaliśmy w całym Kościele Święty Rok Compostelański, związany z kultem św. Jakuba Starszego Apostoła, którego ciało według tradycji spoczywa w Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz Rok Rodziny pod patronatem św. Józefa.

Przy tej okazji w naszej diecezji bardzo mocno rozwinęło się RODZINNE PIELGRZYMOWANIE drogami św. Jakuba. Rok Święty był motywacją, by odkryć szlak, który przebiega przez całą Polskę. Chcemy w ciągu najbliższych miesięcy przemierzyć odcinek, który przebiega przez nasze miasto Tarnów. Jest to niesamowita okazja, by spędzić czas aktywnie, z rodziną i Panem Bogiem oraz poznać ważne miejsca dla naszego regionu. Szlak „Via Regia” biegnie bowiem przez najważniejsze miejsca historyczne, sanktuaria oraz kościoły naszej diecezji.

Serdecznie zapraszamy na „TARNOWSKIE CAMINO”!

By pielgrzymowanie było możliwe dla młodszych, jak i osób trochę starszych, planowane odcinki nie są długie, co jak wierzymy przyczyni się do chętnego udziału:

– w czasie każdego odcinka będzie sprawowana Msza Święta,

– każdy z uczestników otrzyma legitymację pielgrzyma, w której zbiera pieczątki, świadczące o przebytej trasie,

– każdy pielgrzym, który przejdzie cały odcinek otrzyma certyfikat „Compostelkę” oraz muszlę – znak pielgrzyma jakubowego

– będzie możliwość nabycia przewodnika po drodze „Via Regia”

Nie trzeba się zapisywać, by wyruszyć z nami na szlak.

Po prostu przyjdź na Mszę świętą na rozpoczęcie pielgrzymowania.

Na pierwszy etap z Tarnowa do Wojnicza (16 km) zapraszamy w sobotę 1 czerwca 2024 r.

Msza Święta na rozpoczęcie naszego pielgrzymowania, odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie o godz. 8:15.

Jest możliwość zapisać się na bus powrotny do Tarnowa pod adresem: https://forms.gle/jomSgPSscKMfu9Li7 – zapisy do środy 29 maja!

Serdecznie wszystkich zapraszamy, szczególnie całe rodziny wraz z dziećmi!

Udział w pielgrzymce jest dobrowolny, każdy uczestnik bierze udział w pielgrzymowaniu na własną odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie mogą pielgrzymować tylko z opiekunem.

Wszelkie informacje o Drodze św. Jakuba, można znaleźć na plakatach, stronie parafialnej, na Facebook’u oraz na stronach internetowych:

https://camino.net.pl/

https://mypielgrzymi.com/

https://www.jakub.bwi.pl/

Buen Camino!

i do zobaczenia na szlaku.


 

Co to jest Camino?

1. Historia

Pielgrzymi z całego świata zmierzają do trzech najważniejszych miejsc: Ziemia Święta, Rzym i Santiago de Compostela w Hiszpanii. To ostatnie miejsce, być może nie znane, lecz współcześnie ogromnie zyskujące na popularności. Jest to grób św. Jakuba Apostoła – Starszego lub Syna Gromu, był to brat św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Do tego miejsca od mniej więcej XII wieku (IX w. odkrycie grób) prowadzą szlaki przez całą Europę oznaczone muszlą (symbol ukończenia pielgrzymki z końca świata) i żółtymi strzałkami. Początkowo wędrówkę podejmowano w celach religijnych – dla umocnienia wiary, odbycia pokuty, spełnienia ślubów czy podziękowanie za łaski.

Współcześnie jest to kilku milionowy ruch w całej Europie, w zeszłym roku padł rekord, do samego Santiago, osób które przeszło min. 100 km było ponad 0,5 mln. Samo Santiago odwiedza ok. 5 mln pielgrzymów co roku. Dawniej rozpoczynano od progu własnego domu, stąd te szlaki mają kilka wieków. Droga św. Jakuba nazywana jest najpiękniejszą drogą świata i główną drogą Europy. Jak pisał Goethe „to tu rodziła się europejska tożsamość”.

Wspomniał na to papież Jan Paweł II w 1982 r., kiedy wygłosił Akt Europejski. Zachęcił Europę do sięgania do źródeł swojego istnienia i troski o szlak. Papież zaprosił do ożywienia chrześcijańskiej tradycji pielgrzymowania do grobu Apostoła Jakuba Starszego.

Mówił wtedy między innymi: „Pielgrzymki do Santiago były jednym z przemożnych czynników jakie sprzyjały wzajemnemu zrozumieniu tak różnych ludów europejskich, jak ludy romańskie, germańskie, celtyckie, anglosaskie i słowiańskie. Pielgrzymowanie zbliżało, umożliwiało kontakt i jednoczyło ludy, do których z upływem wieków docierało przepowiadanie świadków Chrystusa i które przyjmowały Ewangelię, a równocześnie – kształtowały się jako ludy i narody”. Kończąc odczytywanie tego Aktu, Papież z wielkim wzruszeniem wołał: „Dlatego ja, Jan Paweł II, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruję do ciebie Stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie”.

Szlak ten jest Europejskim Szlakiem Kulturowym, natomiast w 1993 r. wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1989 roku w Santiago odbyły się IV Światowe Dni Młodzieży.

Trasy w Polsce

Jest ich 36, łączna długość wynosi ponad 7000 km. Polska jest drugim po Hiszpani krajem w Europie z największą ilością szlaków jakubowych. Wszelkie informację oraz opis tras znajduje się na stronie internetowej: www.camino.net.pl.

Trasa VIA REGIA, która biegnie przez Tarnów, ciągnąca się w Polsce od Korczowej (granica z Ukrainą) do Zgorzelca (granica z Niemcami) ma łączną długość 918 km. VIA REGIA to trakt, który w średniowieczu był znany jako jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej. Nazwa Droga królewska pokazuje jak ważny to był szlak – podlegał bezpośrednio królowi. Prowadził od Rusi Kijowskiej, aż po Półwysep Iberyjski, łącząc nie tylko kraje, ale ich kulturę, tradycję i religię. Ten szlak o wielkiej wartości historycznej jest świadkiem kształtowania się naszego narodu, pielgrzymując spotykamy na drodze wiele ważnych miejsc na mapie naszego regionu.

Św. Jakub Starszy Apostoł

Po hiszpańsku Santiago, zwany również Większym, był jednym z 12. Apostołów Jezusa. Według tradycji dotarł z Ewangelią do dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii. Był pierwszym z Apostołów, który zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie w 44 roku. Później jego ciało przeniesiono do Hiszpanii. Łódź ze szczątkami przybyła do wybrzeży Galicji w pobliżu przylądka Finisterra (koniec świata). Miejsce spoczynku Apostoła (campus stellae – pole gwiazd) stało się miejscem, gdzie dokonywało się wiele cudów, stąd zaczęło przyciągać rzesze pielgrzymów z całego świata. W Polsce kult św. Jakuba wprowadzili Benedyktyni w XI w., sprowadzeni prze króla Kazimierza Odnowiciela. Pierwsze sanktuarium św. Jakuba Apostoła zostało ustanowione w Jakubowe (woj. dolnośląskie) w 2007 roku. W diecezji tarnowskiej w 2018 roku zostało ustanowione Sanktuarium św. Jakuba Apostoła przy Drodze „Via Regia” w Brzesku. W Polsce mamy 153 parafie, którym patronuje św. Jakub. W diecezji tarnowskiej trzy: Brzesko, Tuchów, Podegrodzie oraz kaplica w Rozdzielu (par. Żegocina).

Muszla

Obecny znak muszli w ikonografii łączy się jednoznacznie z św. Jakubem. Był to znak ukończenia pielgrzymowania do grobu tego Apostoła i dotarcie na koniec świata gdzie z Oceanu pielgrzym wydobywał muszlę. Obecnie żółta muszla z rozchodzącymi się promieniami na niebieskim tle symbolizuje szlak św. Jakuba.

2. O co chodzi w pielgrzymowaniu

Określenie człowieka „homo viator” (człowiek w drodze), najkrócej określa motyw podróżowania i pielgrzymowania. Pielgrzymka stanowi szczególną formie podróży, której celem jest szukanie Boga. Pielgrzymowanie jest też formą oderwania się od codzienności i skupienia myśli na Bogu i tego co człowiek ma w sobie. Pielgrzymowanie pozwala uporządkować swoje myśli i pragnienia. Jest również formą zaangażowania całego człowieka (dusza i ciało) w pogłębianiu wiary.

Wielu spośród pielgrzymów to są osoby niewierzące (ok. 50%), które próbują w czasie pielgrzymki znaleźć odpowiedź na nurtujące ich egzystencjalne pytania; kim jest? czego pragnę? czy Bóg istnieje? Dla wielu pielgrzymów taka forma jest sprawdzeniem własnej wytrzymałości i pokonywania swoich ograniczeń. Jest również formą zerwania z nałogami czy zwykłym odpoczynkiem od codzienności. Wyciszenie, kontakt ze światem przyrody jest jednym z najlepszych sposobów by „naładować baterie”. Budowanie relacji międzyludzkich, rodzicielskich, małżeńskich czy przyjacielskich jest równie ważnym elementem pielgrzymowania. Poznając na trasie nowych ludzi, łączy nas wspólna droga. Mamy czas by pomyśleć nad własnym życiem i drodze, która nas prowadzi.

3. Cel

Camino de Santiago jest to droga, która prowadzi do grobu św. Jakuba Apostoła. Rodzajów i nazw poszczególnych w całej Europie jest bardzo dużo. Droga „Via Regia”, która biegnie przez miasto Tarnów ma ponad 900 km. Naszym celem jest przejście fragmentu tej drogi z Tarnowa do Krakowa (100 km). Rozpoczniemy w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, która jest nierozłącznie związana z półwyspem Iberyjskim – a zakończymy w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, który stał się swego rodzaju odnowicielem tej drogi w Europie. Tym bardziej, że w Sanktuarium na Białych Morzach, w dolnej jego części jedna z kaplic jest poświęcona właśnie św. Jakubowi. Jest to więc idealne miejsce by zakończyć ten etap naszego pielgrzymowania.

4. Dla kogo jest pielgrzymowanie

Zapraszamy WSZYSTKICH!

Od najmłodszych do najstarszych, głęboko wierzących i mających trudności w wierze. Każdy to ma ochotę spędzić aktywie czas wolny, w dobrej atmosferze modlitwy i spotkania z drugim człowiekiem. Nie ma znaczenia wiek czy forma fizyczna. Trasa jest tak przygotowana, by każdy mógł bez większych problemów wyruszyć na szlak. Pielgrzymowanie drogami św. Jakuba ma charakter indywidualny, to znaczy, że każdy wędruje własnym tempem. Spotykamy i mijamy się na trasie z innymi pielgrzymami w drodze do celu.

5. Dodatkowe informacje

Więcej informacji o drodze św. Jakuba

https://camino.net.pl/

https://jakub.bwi.pl/via-regia

www.fatimatarnow.pl,

https://rdn.pl/

https://tarnow.gosc.pl/

Facebook Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie

Gabloty parafialne miasta Tarnowa